Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2014

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ 2014

Ανακοίνωση

Σας κάνουμε γνωστό ότι το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων στα πλαίσια του σύγχρονου «Κοινωνικού Σχολείου» και αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους, ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Ο θεματικός άξονας της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού για την τρέχουσα σχολική χρονιά είναι: «Ρατσισμός & Διαφορετικότητα ? Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι». Λόγω όμως των απαραιτήτων εργασιών στο προαύλιο του σχολείου, οι δραστηριότητες αναβλήθηκαν για την Δευτέρα 13 Οκτωβρίου. Την ημέρα αυτή στο σχολείο μας, θα διεξαχθούν αθλητικές δραστηριότητες, προβολή ταινιών και εικαστικές δημιουργίες με συναφή θεματολογία, με τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών, ενώ δεν θα γίνουν μαθήματα. Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο σχολείο κανονικά με αθλητική περιβολή φέρνοντας μαζί τους και τις τσάντες τους σε περίπτωση που οι καιρικές συνθήκες δεν επιτρέψουν την πραγματοποίηση των προγραμματισμένων δραστηριοτήτων.

Δημοτικό Σχολείο Καλού Χωριού