Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές 3ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

3ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Για τρίτη χρονιά οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ διοργανώνουν ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού. Θέμα του φετινού Μαραθωνίου «Μαθαίνω την ιστορία, το περιβάλλον, τον άνθρωπο».

3ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου
Οκτώβριος 2013-Μάιος 2014

«Μαθαίνω την ιστορία, το περιβάλλον, τον άνθρωπο»

Οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ διοργανώνουν ετήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού και στόχο:
? την καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με την ανάγνωση,
? την αγάπη τους για το βιβλίο, την όξυνση της κριτικής τους σκέψης και την αφύπνιση της φαντασίας τους,
? την καλλιέργεια του προβληματισμού σε σύγχρονα κοινωνικά θέματα,
? τη βελτίωση της γλωσσικής έκφρασης με έμμεσο τρόπο,
? την υιοθέτηση υγιών στάσεων και συμπεριφορών,
? την ενίσχυση της ικανότητας των μαθητών να κατανοούν κείμενα,
? τη γνωριμία τους με καταξιωμένους συγγραφείς και εικονογράφους.

Στον φετινό Μαραθώνιο έχουν επιλεγεί βιβλία διάφορων ελλήνων συγγραφέων παιδικής λογοτεχνίας η θεματική των οποίων σχετίζεται με βασικές ενότητες που αξιοποιούνται στα σχολεία στο πλαίσιο του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης ? Φιλαναγνωσίας. Έτσι, εντάσσονται θέματα από την Αγωγή Υγείας, την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, τις διαφυλικές σχέσεις, τη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση. Με την επιλογή αυτή υποστηρίζεται το έργο του εκπαιδευτικού ενώ παράλληλα δίνεται η ευκαιρία στον μαθητή να προβληματιστεί πάνω σε σύγχρονα κοινωνικά και ηθικά θέματα, όπως η διαφορετικότητα, οι ανθρώπινες σχέσεις, η προστασία του περιβάλλοντος κ.ά., θέματα που σχετίζονται με τα ενδιαφέροντά του
καθώς και με επίκαιρα ζητήματα του τόπου του και του κόσμου.
Το πρόγραμμα υλοποιείται με την έγκριση της Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ? Τμήμα Γ΄ Μαθητικών Θεμάτων του Υπουργείου Παιδείας (Αρ. Πρωτ/λλου: Φ.14/733/147354/Γ1).

Από το σχολείο μας παίρνουν μέρος στον φετινό Μαραθώνιο οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄Τάξης.

Πώς θα «τρέξουν» οι μαθητές/τριες στον 3ο Μαραθώνιο
? Τα παιδιά κάθε τμήματος διαβάζουν συγκεκριμένα βιβλία και απαντούν σε ερωτήσεις.
? Τα παιδιά της   Β΄ Δημοτικού επιλέγουν να διαβάσουν  τα βιβλία:
1. Το ξωτικό που ήθελε να ψηλώσει της Καλλιόπης Εμμανουηλίδου, 2. Ο κύριος Κιουκ έχει λόξιγκα της Μαρίας Ρουσάκη, 3. Το φαγητό δεν είναι μόνο για να χορταίνουμε της Ελένης Χαρατσή-Γιωτάκη και συζητούν για την υγιεινή διατροφή (αγωγή υγείας).