ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΔΥΟ ΑΦΕΝΤΑΔΩΝ

Οι μαθητές του σχολείου σήμερα Τρίτη 18 Φεβρουαρίου , παρακολούθησαν στο REX  τη θεατρική παράσταση " Υπηρέτης δύο Αφεντάδων ", από την παιδική σκηνή " Ονειροπόληση " του Θεάτρου 'Κάτια Δανδουλάκη".

Το θεατρικό έργο " Υπηρέτης δύο Αφεντάδων" είναι μια έξοχη κωμωδία , γράφτηκε το 1745 και πρωτοπαίχτηκε ένα χρόνο μετά στη Βενετία με μεγάλη επιτυχία. Ο Κάρλο Γκολντόνι είναι ένας μεγάλος θεατρικός συγγραφέας , τρυφερός αλλά και απόλυτα λαϊκός και δημοκρατικός.

Μια καλή ευκαιρία για τα παιδιά του σχολείου  να παρακολουθήσουν θέατρο  και  να ψυχαγωγηθούν.

Μια εικόνα στο θέατρο μπορεί να αντικαταστήσει χίλιες λέξεις.....!

Το παιδικό θέατρο εξάπτει την φαντασία των παιδιών και γλυκαίνει την ψυχή τους` επειδή στο τέλος νικάει το καλό , αυτό δημιουργεί την αίσθηση ότι ο αγώνας πάντα δικαιώνεται και ότι όποιος ελπίζει και αγωνίζεται κερδίζει πάντα αυτό που επιθυμεί , αρκεί να χρησιμοποιεί έντιμους τρόπους και αγάπη σε όλες του τις επιδιώξεις.

Όταν τα παιδιά παρακολουθούν συχνά θεατρικές παραστάσεις, αυτό δημιουργεί μία ποιότητα στις επιλογές τους, μπορούν δηλαδή πολύ εύκολα να απορρίψουν οτιδήποτε είναι φτηνό, μίζερο και κακόγουστο.